Stasys Eidrigevičius

Kas gi yra Stasys? Pirmiausia – kūrėjas. Tapytojas ir grafikas, fotografas, instaliacijų, skulptūrų ir performansų autorius, scenografas, poetas, rašytojas, režisierius. Menininkas, tiesiantis savitą, autentišką kelią į būties paslaptis. Akimirkų gaudytojas. Žmogus, ieškantis atsakymų. Meno klajūnas ir pasaulio pilietis, kuriame gyveno, gyvena ir gyvens Lietuva.

Daugiau nei 100 individualių parodų įvairiose šalyse, - stebėtojas Stasys savo minčių, patirčių, klajonių ir idėjų pasaulį atveria tapybos ir grafikos darbuose, plakatuose, knygų iliustracijose, kaukėse ir unikaliuose smūtkuose arba lietuviškuosiuose liūdesėliuose.

Menininko piešinius spausdino The New York Times, kiti pasaulinio garso leidiniai ir žurnalai, jis kviečiamas dalyvauti tarptautinėse meno vertinimo komisijose, patirtimi dalijasi su studentais.

Varšuvos teatre „Studio“ sukurti autoriniai Stasio spektakliai – „Baltasis elnias“ ir „Medinis žmogus“, prancūzų kino režisieriaus Jacques Debs filme „Bouzkashi“ jis suvaidino pats save.

Kūryba liejasi ir autoriniuose menininko tekstuose – esė, kelionių aprašymuose ar užrašų knygelėse, kuriose šalia piešinio eskizo randasi stebėtinai taikliai pasaulį apibūdinančios frazės. 2016 metais Stasys išleido tarmiškai parašytą poemą „Giedanti gaidžio galva“ – himną savo gimtinei ir vaikystės metams. Tarmiškai parašyta poema įvertinta Dionizo Poškos premija, pripažinta kūrybiškiausia 2016 metų knyga.

Stasio kūryba pasaulyje įvertinta daugiau nei 40 tarptautinių apdovanojimų: tarptautinis knygų iliustracijų konkursas Barselonoje Grand Prix (1986), Auksinis Hugonas tarptautiniame plakatų festivalyje Čikagoje (1987), pirmosios tarptautinės iliustracijų bienalės Didysis prizas Belgrade (1990 m.) ir Bratislavoje (1991 m.), Iliustratorių draugijos aukso medalis Niujorke ir Plakatų salono Didysis prizas Paryžiuje (1993), aukso medalis 4-ojoje tarptautinėje plakatų trienalėje Toyamoje (Japonija, 1994) ir Lenkijos plakatų bienalėje Katovicuose (1999) ir daugybė kitų.

Stasį ir Japoniją sieja ypatingas ryšys. Daugybę metų jis bendradarbiavo su japonų menininke Hiroko Mori. 1993 metais Hokaido valstijoje, Otaru mieste, ji įkūrė nedidelį, privatų muziejų „Hiroko Mori Stasys Museum“. Jame eksponuojami meno bičiulių kūriniai.

2019 metais Stasys apdovanotas ordinu „Už nuopelnus Lenkijos Respublikai“ Komandoro kryžiumi, 2009 metais jam suteiktas Vilniaus dailės akademijos garbės daktaro vardas, 2001 metais įteikta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija. 2000 metais kūrėjas apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordinu. Nuo 1980 metų menininkas gyvena ir kuria Lenkijoje, Varšuvoje.

„Kai tapau, esu tapybos erdvės karalius. Matau, kur linija, kur dėmė, koks spalvų derinys, koks koloritas, kokia emocija, jėga, ekspresija – viskas priklauso tik nuo mano sugebėjimų, patirties, jutimo, nuotaikos.“
Stasys Eidrigevičius, Stasys MU.SE.UM

Nuo ko prasideda Stasys?

Nuo balto popieriaus lapo. Nuo pieštuko. Nuo taško drobėje. Kai Stasys dirba, jis nejaučia nei šalčio, nei karščio, pamiršta, kad laikas egzistuoja. Atrodo, tarsi Dievas jam siųstų nematomos jėgos, kol menininko rankos diriguoja spalvoms ir formoms. „Tai, kas iš viso to išeina paaiškinti dažnai būna sunku“, - jis sako.

Dailės parodose menininkas dalyvauja nuo 1969 metų. Jo tapybos darbai, grafikos kūriniai – ekslibrisai, plakatai, miniatiūros, knygų iliustracijos, fotografijos, meno performansai, akcijos, instaliacijos, skulptūros, unikalios kaukės ir vadinamieji liūdesėliai – smūtkai pristatomi Lietuvoje, Lenkijoje, Japonijoje, Didžiojoje Britanijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose ir daugybėje kitų šalių.

Stasio kūriniai saugomi Lietuvos ir Lenkijos muziejuose, Britų muziejuje Londone, Modernaus meno muziejuje Niujorke, Nacionalinėje bibliotekoje Vašingtone, Vatikano muziejuje, Tokijo Kūrybos galerijoje, privačiose kolekcijose.

Didžiausia Stasio darbų kolekcija - daugiau nei 1000 kūrinių įkurdinta ir saugoma menininko gimtinėje, Panevėžyje, STASYS Museum. „Nebrėžiu ryškios ribos tarp kūrybos sričių. Patirtys ekslibrisuose turėjo įtakos iliustracijoms ir plakatams, šie turi įtakos tapybai, o tapyba – plakatams. Viskas taip sukasi ratu, bet man svarbiausia, kad kūryboje galiu išsakyti savo mintis“, - taip jis apibūdina savo kūrybos vienovę.

Pasirinkęs metaforų kelią, menininkas jas perkelia į skirtingas raiškos priemones. Ant popieriaus lapo, užrašinės, drobės, knygos puslapio, į sceną, tuščią muziejaus salę, į eilėraštį, knygą ar žurnalo puslapį. Tačiau visa ko centre atsiduria žmogus. Daugybė jo veidų ir kaukių.

Stasys yra tik vienas toks. Ypatingo, savito kūrybos braižo, tik jam vienam būdingos meninės raiškos. Perteikiantis žmogaus ir pasaulio groteską, absurdą, paradoksą, o tuo pačiu – didžiulę
meilę kasdienybės akimirkai.

Stasio kolekcija

Ekslibris: Exlibris
Iliustracijos: Illustrations
  • Bėgomis/ Running, KNYGA - My Owlet Friend/ Mano draugas pelėdžiukas
    1986, pencil, distemper, paper/ pieštukas, tempera, popierius, 17,5x12,5
  • Lokys/ Bear, KNYGA - My Owlet Friend/ Mano draugas pelėdžiukas
    1986, pencil, distemper, paper/ pieštukas, tempera, popierius , 17,5x12,5
  • Flower/ Gėlė, KNYGA - The Journey to Tandadrik/ Kelionė į Tandadriką
    1984, pastel, paper/ pastelė, popierius, 24,5x18,5
Senieji piešiniai: Old drawings
  • Kabliukai
    1976, pencil, paper/ pieštukas, popierius, 4,5x10,5
  • Plona nosis
    1980, pencil, paper/ pieštukas, popierius, 20x14,5
  • Pasivaikščiojimas
    1975, pencil, paper/ pieštukas, popierius 20x14
  • Silmarilion
    1981, pencil, paper/ pieštukas, popierius 22x32
  • Netektis
    1981, pencil, paper/ pieštukas, popierius 21x30
  • Puokštė
    1981, pencil, paper/ pieštukas, popierius 29x21
Aliejinė tapyba: Oil paintings
  • Temps
  • Dogma
  • Fidelite
  • Influance
  • Intention
  • Limpid
Vienos linijos piešiniai: One line drawings
  • Untitled/ Be pavadinimo
    1999, ink, papier/ tušas, popierius, 21x29,5
  • Untitled/ Be pavadinimo
    1999, ink, papier/ tušas, popierius, 21x29,5
  • Untitled/ Be pavadinimo
    1999, ink, papier/ tušas, popierius, 21x29,5
  • Untitled/ Be pavadinimo
    1999, ink, papier/ tušas, popierius, 21x29,5
  • Untitled/ Be pavadinimo
    1999, ink, papier/ tušas, popierius, 21x29,5
  • Untitled/ Be pavadinimo
    1999, ink, papier/ tušas, popierius, 21x29,5
Pastelinės kaukės: Pastel masks
  • Apykaklė
    1989, pastel, paper/ pastelė, popierius, 64x54
Plakatai: Posters
Liūdesėliai: Sorrows
Akvarelės: Watercolor
Pastelės: Pastels
Skulptūros ir instaliacijos: Sculptures and installations
Tempera: Distemper
  • Akmeninis veidas / Stone face
    1981, paper/ popierius, 18,5x15
  • Stogas / Roof
    1981, paper/ popierius, 20,7x14,3
  • Aukštyn kojom / Legs up
    1982, paper/ popierius, 20x16,5
  • Sušalęs paukštis / A cold bird
    1981, paper/ popierius, 26x19,5
  • Uogos / Bow
    1981, paper/ popierius, 19,3x14,6
  • Dviratis / Bicycle
    1984, paper/ popierius, 21x13,5
Knygų iliustracijos: Book illustrations