Stasio
Eidrigevičiaus
menų centras

PRANEŠIMAI SPAUDAI

2018m. birželio 21d.

Skelbiami Stasio Eidrigevičiaus menų centro konkurso nugalėtojai

Kovo 8 – tą dieną paskelbtas tarptautinis viešasis atviras konkursas „Stasio Eidrigevičiaus menų centras. Kino teatro pastato (Respublikos g. 40, Panevėžyje) rekonstravimas“ kėlė iššūkį architektams parengti išskirtinės architektūros visuomeninio pastato koncepcijos projektą, kuris taptų profesionaliojo – modernaus ir šiuolaikinio meno – reprezentacine erdve, ryškiu kultūriniu tašku, skirtu eksponuoti multifunkcionalisto S. Eidrigevičiaus ir kitų ryškių vietinių ir tarptautinių menininkų darbus. Menų centras, planuojamas įgyvendinti dviem etapais, taps Panevėžio miesto simboliu, bendruomenės susibūrimo vieta su erdvėmis renginiams, miestiečių ir miesto svečių kūrybai, vaikų edukacijai.

Konkursui buvo pateikta devyniolika darbų. Pasiūlymų kokybę vertino ekspertinė komisija sudaryta iš septynių narių, iš kurių du užsienio architektai. Kokybės vertinimo kriterijai: urbanistika; architektūra ir dizainas; sprendinių daugiafunkciškumas ir racionalumas; tvarumas ir efektyvumas ir „Stasiškumas“.

Konkurso nugalėtojais tapo geriausiai ekspertinės komisijos įvertintas MB „Syrusas“, veikiančios pavadinimu „IMPLMNT architects“ komandos darbas (pasiūlymo šifras: 200300). Autorių kolektyvas – Aurimas Syrusas, Greta Šidlauskaitė ir Ričardas Bertašius.  „IMPLMNT architects“ architektai pasiūlė drąsų, tačiau nuosaikų ir vientisą projektą, kuriame subtiliai atskleidžiamos S. Eidrigevičiaus kūrybai būdingos detalės. Ekspertinė komisija labai teigiamai vertino pasiūlymo urbanistinį integralumą, kuriamą kokybišką, tinkamų parametrų viešąją erdvę pietinėje sklypo dalyje. Architektūriškai darbas yra drąsus ir ryžtingas. Neliekantis nepastebėtas ir nepaliekantis abejingų, tačiau nuosaikus ir vientisas. Architektūros ir detalių lakoniškumas leidžia suvaldyti itin chaotišką teritorijos charakterį. Pirmajame etape siūloma pastatą rekonstruoti iš esmės, paliekant mažą dalį esamų kino teatro konstrukcijų.

„IMPLMNT architects“ – 2016 m. Vilniuje įsikūrusi architektų studija, kurianti tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Architektų darbus buvo galima pamatyti 2017 m. Leipcigo knygų mugėje, kur „IMPLMNT architects“ Lietuvos kultūros instituto užsakymu suprojektavo Lietuvos nacionalinį paviljoną, šiais metais pelniusį „Lietuvos dizaino forumo“ ir „Gero dizaino“ prizą. Tais pačiais metais architektai sulaukė pripažinimo Minske vykusioje Tarptautinėje jaunųjų architektų bienalėje, kurioje dviejose kategorijose – už Vilniaus „Keistuolių teatro“ rekonstrukciją ir Lietuvos nacionalinį paviljoną Leipcigo knygų mugėje – pelnė dvi pirmąsias vietas.

„IMPLMNT architects“ projektuoja visuomeninių pastatų architektūrą ir interjerus bei ekspozicijų architektūrą. Kurdami ekspozicijas, daugiausia dėmesio skiria jų koncepcijai, o visuomeniniuose objektuose, kurie beveik visada statomi urbanizuotose teritorijose – kontekstui. Muziejų, meno centrų ir parodų architektūra jiems taip pat nėra svetima: pastaraisiais metais architektų studijos darbus galima buvo matyti Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje, šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius“ ar Vilniaus knygų mugėje.

Techninio projekto inžinerinę dalį projektuos tarptautinė projektavimo įmonė „SWECO“. „SWECO“ pastatų inžinerijos specialistų kompetencija apima visus svarbiausius rengiamo projekto aspektus: nuo architektūros, konstrukcijų, šildymo ir vėdinimo sistemų iki elektrotechnikos ir energinio naudingumo sprendimų. „SWECO“ projektai Lietuvoje: Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto mokslinės paskirties pastatas (paslaugos: 3D / BIM modeliavimas, techninis ir darbo projektai). Administracinės paskirties pastato Vilniuje rekonstrukcijos projektavimas (paslaugos – techninis projektas). Vilniaus universiteto Nacionalinio fizikinių ir technologijos mokslų centro pastatas (paslaugos: 3D / BIM modeliavimas, techninis ir darbo projektai, statybos projekto vykdymo priežiūra).

Antroji vieta skirta darbui „Tinklas“, kurio autoriai – įmonės „Klasikinio portiko“ architektų komanda. Ekspertinė komisija įvertino pasiūlymo išmintingumą ir inovatyvų miestovaizdžio suvokimą. Pastebėta, kad realizavus tik pirmąjį etapą situacija iš esmės daug nepasikeičia, tačiau įgyvendinus antrąjį etapą viešosios erdvės beveik nebelieka. Architektūriškai darbas yra konceptualus ir drąsus, tačiau abejojama, ar architektūrinio nebaigtumo įvaizdis yra tinkamas tokio tipo statiniui. Tikėtina, kad statinį realizavus, statybinių pastolių naudoti nepavyks, kas iš esmės keis detales, todėl keisis ir bendras pastato vaizdinys. Sprendinių daugiafunkciškumo požiūriu pastato erdvės yra lanksčios ir lengvai transformuojamos bei prisitaikančios.

Trečioji vieta skirta darbui (šifras: 220430), autorių pavadintam „Asambilažu“. Darbo autoriai – Gabrielė Ubarevičiūtė, Giedrius Mamavičius ir įmonė „Siena“. Ekspertinei komisijai šis pasiūlymas pasirodė urbanistiškai įdomus. Kompleksas neatrodo kaip vienas pastatas ir Panevėžiui gali pasiūlyti tai, ko miestas dar neturi. Siūloma smulkiagrūdė nevienalytė urbanistinė struktūra iš esmės yra galimas sprendimas. Pasiūlymas yra architektūriškai įdomus ir labai kontrastingas. Pastato planas, kuris siūlo „labirinto“ tipo praėjimą yra didžiulis privalumas. Siūlomas naratyvas yra įdomus ir nevienalytis. Erdvę formuojantis žiedas nors ir įdomi detalė, bet gana sudėtingai realizuojama. Abejojama, ar toks kontrastingas darbas sugebės suvaldyti esamą chaotišką urbanistinį audinį. Komisija pastebėjo, kad darbe įdomiai ir netikėtai artikuliuojamas „stasiškumo“ aspektas, kai dalis pastato išsiveržia į viešąją erdvę.

Ekspertinė komisija taip pat išskyrė tris darbus (nepriklausomai nuo vertinimo rezultatų) kuriuos norėtų pastebėti:

Darbas šifru: 500002, (autoriai: UAB „AEXN“ Tomas Grunskis, Gintaras Kuginys, Jūratė Kindurytė, Martynas Mankus, Mindaugas Girčys, Tomas Karosas, Rusnė Šlepetienė, Albinas Ragelis (jungtinė veikla))

Ekspertinė komisija išskyrė darbą už literatūrišką projekto koncepciją, pastangas atrasti „stasiškumo“ identitetą. Pasiūlyme siekta subtiliai užkoduoti Panevėžio „pamatą“. Pasiūlymas išskirtinis, netikėtas ir įtraukiantis.

Darbas šifru 770000, KAUKĖ / MASK (autoriai: įmonė „Klaipėdos komprojektas“, Mantas Maziliauskas, Gitana Stankienė, Akvilė Norvilaitė, Povilas Šorys, Algirdas Straukas, Gintautas Survila)

Ekspertinė komisija išskyrė darbą už drąsą, netikėtumą ir poetiškumą sprendiniuose.

Darbas šifru 111111 (autoriai: įmonė „TEAM architektai“, UAB „Architektūros linija“ (jungtinė veikla) Gintaras Čaikauskas, Faustas Lasys, Simonas Čaikauskas)

Ekspertinė komisija norėtų pažymėti šį pasiūlymą už patrauklius viešosios erdvės sprendinius. Darbe siūloma viešoji erdvė kuria du patirties sluoksnius. Neliko nepastebėtas ir bandymas pakilti virš miesto.

Visus pasiūlymas vertino ekspertinė komisija:

 • Rimantas Pauža (architektas, Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktorius).
 • Stasys Eidrigevičius (menininkas).
 • Daiva Gasiūnienė (architektė, Panevėžio miesto savivaldybės vyriausioji architektė).
 • Audrius Ambrasas (architektas, Ambraso architektų biuras).
 • Lukas Rekevičius (architektas, AKETURI ARCHITEKTAI).
 • Stanislawas Denko (architektas, WIZJA, Lenkija).
 • Johanas de Wachteris (architektas, „Johan De Wachter Architects“, Olandija).

Darbus recenzavo:

 • Audrys Karalius (architektas, Architekto A. Karaliaus dirbtuvės).
 • Lolita Jablonskienė (dailėtyrininkė, Nacionalinės dailės galerijos vadovė).

Ekspertinės komisijos sekretorė ir konkurso organizatorių atstovė:

 • Živilė Šimkutė (urbanistė, MB „MASH Studio“ direktorė).

Ekspertinės komisijos, Panevėžio miesto savivaldybės administracijos ir konkurso organizatorių vardu dėkojame visiems dalyviams, pateikusiems pasiūlymus, už kantrybę laukiant viešojo pirkimo procedūrų pabaigos.

Kitas SEMC etapas – pirmojo etapo techninio projekto rengimas ir investicinio projekto paruošimas Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramai gauti. Panevėžio miesto savivaldybė dės visas pastangas, jog šis projektas, kaip ir kiti Panevėžio mieste įvykę konkursai miesto atnaujinimui, būtų kokybiškai įgyvendintas ir taptų Panevėžio miesto ir visos Lietuvos kultūrinio gyvenimo akcentu.

2018m. balandžio 30d.

SEMC konkursui pateikta 19 darbų

Balandžio 30 d. Panevėžys sulaukė 19 Stasio Eidrigevičiaus menų centro architektūrinių koncepcijų.  Visi pasiūlymai nuo š.m. gegužės 3 denos bus eksponuojami Panevėžio miesto galerijos Keramikos paviljone. Darbus galima pamatyti nuo 11 iki 18 val. antradieniais – penktadieniais ir 11:00 – 17:00 šeštadieniais (pirmadienį ir sekmadienį galerija nedirba). Gegužės 9d. vyks ekspertinės komisijos posėdis. Visi projektai bus vertinami pagal šiuos pagrindinius kriterijus: urbanistika. Architektūra ir dizainas, sprendinių daugiafunciškumas ir racionalumas, tvarumas ir efektyvumas ir „Stasiškumas“.

Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) Panevėžyje techninio projekto parengimo paslaugų pirkimui architektai kviesti teikti architektūrinės idėjos ir projektavimo kainos pagrindu paremtus pasiūlymus. Pirkimo objektas – dviejų etapų (esamo) „Garso“ kino teatro rekonstrukcija ir praplėtimas, viešosios erdvės sutvarkymas, transformuojant jas į Stasio Eidrigevičiaus (pasaulyje garsaus, iš Panevėžio kilusio menininko) menų centrą. Menų centro projekto įgyvendinimas planuojamas dviem etapais, skiriant 10 milijonų eurų biudžetą (po 5 mln. eurų kiekvienam iš etapų). Planuojamas teritorijos plotas – 86,3 a.

Daugiau informacijos apie šį viešąjį pirkimą vykdomą atviro konkurso būdu, galite sužinoti elektroniniame puslapyje: www.semc.lt

2018 m. balandžio 20d.

Įsibėgėja Stasio Eidrigevičiaus menų centro konkursas: iki darbų pateikimo liko 10 dienų!

Liko 10 dienų iki pasiūlymų pateikimo Stasio Eidrigevičiaus menų centro konkursui. Panevėžio miesto savivaldybės tikslas – įkurti šiuolaikišką, kokybišką, miesto ir Lietuvos kultūrinius poreikius tenkinantį daugiafunkcį menų centrą miesto centrinėje dalyje, kur dabar įsikūręs kino teatras „Garsas“. Menų centras taps svarbia ir šiuolaikiška miesto kultūrinės edukacijos patirčių vieta.

Kviestinių ekspertų balsais kreipiamės į kūrėjus kviesdami dalyvauti ir suteikti Panevėžio miestui galimybę turėti išskirtinį kultūros židinį.

„Sveikinu Panevėžį su tokiu ambicingu ir reikšmingu kultūriniu projektu. Garsaus, iš čia kilusio menininko vardo centras turi didelį potencialą tapti ne tik reikšmingu miesto bendruomenės kultūros tašku, bet ir traukti lankytojus iš svetur. Panašių pavyzdžių galime rasti daugelyje Europos miestų. Architektams mestas iššūkis suderinti pastato tikslus, integruoti į kontrastingą aplinką, suteikti naujo žavesio, įkvėpti SEMC parinktos vietos kultūrinę dvasią. Didelė garbė prisidėti prie ekspertų komisijos. Nekantrauju pamatyti, kokius rekonstrukcijos sprendinius architektai pasiūlys transformuojant kino teatrą į menų centrą.“ Kviestinis užsienio ekspertas iš Olandijos, Johan de Wachter.

„Menas visados buvo, yra ir bus svarbi žmogaus egzistencijos dalis, atspindinti poreikį išreikšti žmogiškąsias emocijas. Menas turi du veidus: pirmasis yra meno kūrimo procesas, o kitas, meno kūrinio priėmimas. Abu yra labai svarbūs. Idėja steigti menu centrą kuriame yra ir ekspozicijų erdvės pasaulinio lygio meniniams pasiekimams ir realiam meno kūrimo procesui (kūrybinėms dirbtuvėms) yra tobulas užmojis. Konkurso dalyviai turėtų atsižvelgti į santykį tarp praeities ir ateities, kurdami ne tik tinkamą veiklų erdvėje sprendimo būdą, bet ir ateities poreikius atitinkančius architektūrinius techninius sprendimus, apgalvoti galimas pastato eksploatacinės savybes. Aš labai džiaugiuosi būdamas šios komisijos nariu. Vertinu šį renginį kaip labai emocinę patirtį, ypač kai kartu komisijoje dalyvauja šio kultūrinio projekto herojus.“ Kviestinis užsienio ekspertas iš Lenkijos, Stanislaw Denko

Darbų pateikimo terminas: balandžio 30 d. 13:30

Vieta: Panevėžio miesto savivaldybės administracija, priimamasis, 2 darbo vieta, Laisvės a. 20, LT-35200 Panevėžys (įėjimas nuo Vilniaus g.),

Daugiau informacijos: www.semc.lt

 

 

2018. kovo 22d.

Panevėžyje vyko SEMC informacinis susitikimas

Kovo 22d. 10:30 Panevėžyje vyko Stasio Eidrigevičiaus menų centro viešojo pirkimo informacinis susitikimas. Daugiau nei 60 architektų susirinko į didžiąją miesto tarybos salę pasiklausyti pranešimo apie pirkimo sąlygas ir pateikimo reikalavimus.

Tardamas sveikinimo žodį Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas dar kartą pabrėžė šio nacionalinės reikšmės kultūrinio objekto svarbą Panevėžio miestui, papasakojo apie idėjos pradžią ir eigą, skatino architektus dalyvauti konkurse ir sukurti išskirtinės architektūros objektą.

Pirkimo sąlygas pristatė MB Mash Studio direktorė Živilė Šimkutė, kurios įmonė atsakinga už viešojo pirkimo administravimą. Pristatyme apžvelgtas projekto kontekstas, menų centro Panevėžio mieste poreikis, pristatyta teritorijos urbanistinė analizė, pirkimo sąlygos. UAB „In Re“ projektų vystymo direktorius Arūnas Urbšys pristatė pirmąjį Lietuvoje miesto dydžio, Panevėžio trimatės realybės modelį, kuris bus naudojamas ekspertinės komisijos darbo metu vertinant pateiktus pasiūlymus ir pristatant pasiūlymus visuomenei. Pristatymus sekė diskusija apie pirkimo sąlygas ir pateikimo reikalavimus. Į neatsakytus klausimų susitikimo dalyviams ir visiems tiekėjams priėmusiems kvietimą dalyvauti pirkime atsakymai bus pateikti raštu.

Panevėžio miesto savivaldybės teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėja Daiva Gasiūnienė akcentavo jog yra telkiamos visos pastangos užtikrinti šio viešojo pirkimo skaidrumą ir viešumą bei drąsino architektus jog geriausias pasiūlymas šiame pirkime bus renkamas vadovaujantis kokybės kriterijais, paslaugų kainai suteikiant daug mažesnę reikšmę.

Daugiau informacijos apie šį viešąjį pirkimą vykdomą atviro konkurso būdu, galite sužinoti elektroniniame puslapyje: www.semc.lt

Registracija per CVPP: https://pirkimai.eviesiejipirkimai.lt/app/rfq/publicpurchase_frameset.asp?PID=386937&B=&PS=1&PP

Visiems negalėjusiems dalyvauti informaciniame susitikime, suteikta galimybė renginį stebėti internetu per konkurso „facebook” paskyrą.

IMG_5663

IMG_1572

IMG_2653

IMG_2652

SEMC Info sus_1

IMG_5667

IMG_5668

IMG_5665

IMG_5666

IMG_5669

IMG_5673

IMG_5672

IMG_5671

IMG_5670

IMG_5674

IMG_5675

IMG_5678

IMG_5677

IMG_5676

IMG_5680

IMG_5681

IMG_5679

IMG_5683

IMG_5684

IMG_5682

IMG_5685

IMG_5686

IMG_5688

IMG_5687

IMG_5689

IMG_5692

IMG_5691

IMG_5690

IMG_5693

IMG_5694

IMG_5695

IMG_5697

IMG_5698

IMG_5696

IMG_5700

IMG_5701

IMG_5699

IMG_5703

IMG_5704

IMG_5702

IMG_5705

IMG_5706

IMG_5707

IMG_5709

IMG_5708

IMG_5712

IMG_5713

IMG_5714

IMG_5715

IMG_5716

IMG_5718

IMG_5717

IMG_5720

IMG_5721

IMG_5719

IMG_5725

IMG_5722

IMG_5724

IMG_5726

IMG_5727

IMG_5728

IMG_5729

IMG_5731

IMG_5730

IMG_5732

IMG_5733

IMG_5734

IMG_5735

IMG_5737

IMG_5736

IMG_5738

IMG_5739

IMG_5740

IMG_5741

IMG_5742


2018. kovo 10d.

Panevėžys skelbia Stasio Eidrigevičiaus menų centro konkursą

Po intensyvių pasiruošimo darbų skelbiamos nekantriai laukto, nacionalinės reikšmės kultūrinio objekto – Stasio Eidrigevičiaus menų centro projektavimo paslaugų ir projekto vykdymo priežiūros pirkimo sąlygos.

Pasaulinio garso menininko Stasio Eidrigevičiaus menų centras – rimtas kultūros taškas „Via Baltica“ ir „Rail Baltica“ jungtyje galintis išvystyti naują kultūrinį pagreitį ir įtakoti esamų kultūros įstaigų perėjimą į aukštesnį lygį. Jo tikslas – kuo didesnė kultūros įtaka žmonių gyvenimui, nepaliekant abejingų ir sukrečiant originalumu bei išskirtinumu.

Stasio Eidrigevičiaus menų centras anot Panevėžio miesto vyr. architektės Daivos Gasiūnienės, tai „ne tik ekspozicijų erdvės. Centro tikslas tapti kultūriniu tašku traukiančiu tiek vietos bendruomenę tiek gyventojus iš visos Lietuvos bei Stasio kūrybos gerbėjus iš viso pasaulio. Menų centras taps svarbia ir šiuolaikiška miesto kultūrinės edukacijos patirčių vieta.“

Stasio Eidrigevičiaus menų centro Panevėžyje techninio projekto parengimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugų tarptautiniu pirkimu kviečiama teikti architektūrinės idėjos ir projektavimo kainos pagrindu paremtus pasiūlymus. Pirkimo objektas – dviejų etapų (esamo) „Garso“ kino teatro rekonstrukcija ir praplėtimas, viešosios erdvės sutvarkymas, transformuojant jas į Stasio Eidrigevičiaus menų centrą. Menų centro projekto įgyvendinimas planuojamas dviem etapais, skiriant 10 milijonų eurų biudžetą (po 5 mln. eurų kiekvienam iš etapų).

Pasiūlymų pateikimo terminas: 2018 m. balandžio 30 d. 13.30 val.

„Mąstant apie būsimojo Stasio Eidrigevičiaus menų centro pastato formą, visų pirma, norėtųsi, kad tai būtų įvykis Lietuvos architektūroje, ir ne tik. Matau šį statinį iš tolo, važiuojant į Panevėžį iš Vilniaus ar Kauno, iš Šiaulių, iš Rygos. Statinys kaip ženklas, kaip simbolis. <…> Būtent svarbus žodis – NETIKĖTUMAS. Pastaruoju metu sekmadienio rytais žiūriu brolių Grimų pasakas LRT televizijos eteryje. Kokios jos sugestyvios, aktualios. Kiek ten išminties. Tikras įkvėpimo šaltinis. Kažkas atsiveria, pakyla, eina. Begalinė fantazija ir paprastumas. Logika. Taigi trys priesakai – fantazija, paprastumas, logika.“,- apie menų centrą pasakoja S. Eidrigevičius.

Pirkimo pasiūlymus vertins kompetentinga ekspertinė komisija sudaryta iš Panevėžio miesto savivaldybės atstovų, menininko Stasio Eidrigevičiaus, žinomų Lietuvos ir užsienio architektų:

Pirkimo ekspertinė komisija:

 1. Rimantas Pauža – architektas, Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktorius.
 2. Daiva Gasiūnienė – architektė, Panevėžio miesto savivaldybės vyriausioji architektė.
 3. Stasys Eidrigevičius – menininkas, multifunkcionalistas.
 4. Audrius Ambrasas – architektas, Ambraso architektų biuro vadovas, Nacionalinės premijos laureatas.
 5. Lukas Rekevičius – architektas, architektūros biuro „Aketuri architektai“ bendrakūrėjas.
 6. Stanislaw Denko (Lenkija) – architektas, biuro „Wizja“ įkūrėjas
 7. Johan de Wachter (Olandija) – architektas, biuro Johan de Wachter architects įkūrėjas

Recenzentai:

 1. Audrys Karalius – architektas, architektūros kritikas, architektūrinio naujienų portalo pilotas.lt steigėjas ir redaktorius.
 2. Lolita Jablonskienė – dailėtyrininkė, Nacionalinės dailės galerijos vadovė.

Visą informaciją susijusią su pirkimu galima rasti: https://cvpp.eviesiejipirkimai.lt/Notice/Details/2018-540262

Papildoma informacija skelbiama internetiniame puslapyje: www.semc.lt

SEMC Vieta

SEMC_1

Stasys dirbtuvese varsuvoje (aut. I. Eidrigevicius)-2

Stasys dirbtuvese varsuvoje (aut. I. Eidrigevicius)