Aukštaitijos menininkų darbai bus eksponuojami SEMC

Aukštaitijos menininkų darbai bus eksponuojami SEMC

Aukštaitijos regionas gali pasigirti ne vienu žymiu menininku, kurio kūryba vertinama ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje – jų darbus jau po kelerių metų bus galima išvysti šiuolaikiniame Stasio Eidrigevičiaus menų centre (SEMC). Ten, greta išskirtinių menininko S. Eidrigevičiaus kūrinių, lankytojai galės pamatyti ir Algimanto Aleksandravičiaus, Raimondo Gailiūno ir Stasio Povilaičio, Ramūno Grikevičiaus ir Rūtos Povilaitytės bei daugelio kitų Panevėžio krašto menininkų darbus.

Kolekcija jau saugoma

Pasak Panevėžio miesto Dailės galerijos direktoriaus Egidijaus Žukausko, jo vadovaujama galerija nuo pat pradžių prisidėjo ir prisideda prie SEMC atsiradimo Panevėžyje. „Nuo 1993-ųjų Stasio Eidrigevičiaus kūrybą pristatėme mūsų dailės galerijoje, tarptautinėje šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius“ bei daugelyje kitų vietų. Mane, kaip panevėžietį, džiugina, kad miestas ne tik įprasmins kraštiečio S. Eidrigevičiaus kūrybą, bet ir suteiks galimybę darbus eksponuoti kitiems Aukštaitijos menininkams. Gera žinoti, kad nebus tarpo tarp pastato pastatymo ir įveiklinimo: jau dabar saugoma kūrinių kolekcija, kuri bus eksponuojama menų centre. SEMC lankytojai galės išvysti Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Algimanto Aleksandravičiaus fotografijų kolekciją „Šimtmečiui šimtas“, kurioje fotomenininkas pristato 100 Lietuvos teatro, muzikos, vaizduojamojo meno, literatūros, kino, šokio kūrėjų, mados, garsių dvasininkų portretų ir daugelio kitų kūrėjų darbus“, – džiaugiasi E. Žukauskas. Dailės galerijos vadovas teigia, kad didelį įdirbį formuojant menų centro kolekciją atliko Panevėžyje esančios privačios „A galerijos“ įkūrėjas Albinas Vološkevičius. Šis meninių projektų kūrėjas menų centro idėją puoselėja nuo pat 2016-ųjų.„Meno centras gali būti kalvė, kurioje gimsta naujos idėjos, kryptys ir ieškojimai, tačiau jis privalo turėti savo išskirtinį veidą. Tas išskirtinumas galėtų būti menų sintezė, todėl nuo pat SEMC idėjos pradžios siekiu vienyti Panevėžio menininkus, kad turėtume bendrą viziją ir, atsidarius menų centrui, jis jau turėtų eksponuojamų darbų kolekciją“, – pasakoja A.Vološkevičius.

Eksponuos kūrybinių porų darbus

A. Vološkevičius yra iniciavęs jau penkis meninius projektus „X:“, kuriuose stengiasi atrasti naujas kryptis ir patirtis, o tai, kūrėjo teigimu, galima padaryti tik kartu dirbant dviem menininkams. Projektai „X:“ – tęstinis meno įvykis, kviečiantis skirtingų sričių kūrėjus dirbti poromis prie bendro kūrinio, dalinantis skirtinga kūrybine bei technologine patirtimi, idėjomis, paliekant laisvą erdvę temos interpretavimui. Tai – didelis iššūkis, tačiau dovanojantis neįkainojamą patirtį kūrėjams ir netikėtus, intriguojančius kūrinius meno gerbėjams bei kultūriniam Lietuvos paveldui. Pirmasis „X:“ projektas pirmiausia buvo orientuotas į Panevėžio kūrėjus, siekiant skatinti jų tarpusavio meninę bendrystę, o taip pat reprezentuoti menininkus platesniame šalies bei užsienio kontekstuose. Įgavęs kūrybinį pagreitį, projektas kasmet plečiasi – prie šios iniciatyvos jau prisijungia kūrėjai ir iš kitų Lietuvos miestų ir kitų šalių. Puoselėjant menų centro idėją, visi „X:“ projektų kūriniai padovanoti Panevėžio miestui – SEMC kolekcijai pildyti. Menų centro lankytojai galės pamatyti įvairių meno sričių kūrybinių porų (tapyba, stiklas, tekstilė, fotografija, skulptūra ir kt.) darbus, todėl kiekvienas žiūrovas tikrai atras sau artimų kūrinių.